Każdy wie, do czego służy układ hamulcowy w samochodzie – do zatrzymywania go i redukowania prędkości. Układ hamulcowy to z pewnością jeden z najważniejszych elementów konstrukcji samochodu. Hamulce mają szczególny wkład w bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego niezwykle istotne jest, by odpowiednio zadbać o cały układ i jego podzespoły oraz utrzymywać go w dobrej kondycji.
Podstawowym elementem układu hamulcowego są klocki hamulcowe, należące do typowych części eksploatacyjnych. Są to okładziny cierne, które wraz z postępującym okresem eksploatacji ulegają zużyciu.
Klocki hamulcowe mają zastosowanie w hamulcach tarczowych. Są to wykonane z bardzo twardego metalu płytki o odpowiednim kształcie, do których przyklejone są nakładki cierne o grubości dochodzącej do kilkunastu milimetrów. Hamulec w samochodzie zamienia energię kinetyczną na ciepło dzięki tarciu. Powstaje wówczas ścier, prezentujący się jako czarny pył, który często osiada na felgach.
Nie warto czekać aż drobna usterka układu hamulcowego spowoduje kolejne. Warto dbać o wszystkie podzespoły, w tym klocki hamulcowe i rutynowo kontrolować ich stan. Pamiętaj, że nieprawidłowo działające klocki hamulcowe to wydłużona droga hamowania, co znacznie obniża bezpieczeństwo na drodze.
Zgodnie z zasadą, klocki hamulcowe należy zawsze wymieniać parami. Trzeba koniecznie tego dokonać, gdy klocki osiągną minimalną grubość, która wynosi zazwyczaj 1.5 mm. Stosowną informację znajdziecie jednak w instrukcji obsługi waszego pojazdu. Pamiętajcie, że klocki hamulcowe muszą posiadać odpowiednie parametry, by układ hamulcowy spełniał pokładane w nim zadania.
Gdy okaże się, że klocki hamulcowe nadają się do wymiany, warto zadbać o komponenty wysokiej jakości. Zapewni to bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także długą i bezproblemową eksploatację samochodu. Zastosowanie najtańszych zamienników nigdy nie gwarantuje bowiem trwałości i skuteczności klocków hamulcowych tak, jak produkty renomowanych producentów.