Wielu kierowców uważa, że układ wydechowy jest mało ważnym elementem samochodu. Na poprawne działanie pojazdu ma on jednak bardzo istotny wpływ. Do prawidłowego działania układu wydechowego wykorzystywanych jest bardzo wiele różnych podzespołów, spełniających różne funkcje. Jednym z takich elementów jest tłumik.
Tłumik samochodowy to jedna z części układu wydechowego w samochodzie, która zapewnia prawidłowe przetwarzanie spalin wydobywających się z silnika, a także odpowiednie redukowanie hałasu pracującej jednostki napędowej.
Tłumik należy do najczęściej wymienianych elementów w samochodzie. Zgodnie z obowiązującym prawem, tłumiki podlegają homologacji. Nieodpowiednie dobranie tłumika może mieć negatywny wpływ na efektywność silnika oraz poziom emisji spalin.
Redukcja hałasu pracującego silnika to nie tylko przyjemna jazda, a również konieczność z punktu widzenia prawa. Obowiązujące w Polsce normy dotyczące hałasu emitowanego przez samochody jasno określają parametry dotyczące poziomu hałasu zewnętrznego, który może być przez nie emitowany. Zbyt duży hałas sprawia, że auto nie spełnia norm dotyczących ochrony środowiska, co jest równoznaczne z zabraniem przez Policję dowodu rejestracyjnego i niedopuszczeniu samochodu do użytku przez diagnostę.
Niekorzystne warunki pracy sprawiają, że tłumiki wytrzymują zwykle 3 lub 4 lata. Warto zwrócić uwagę na ten podzespół i nie bagatelizować jego usterek. W przypadku uszkodzenia tłumika pozostaje tylko wymiana tego elementu. Spawanie i łatanie opłaca się jedynie w przypadku niewielkich uszkodzeń.