Wahacze stosowane są powszechnie jako element maszyn zwłaszcza w motoryzacji. Używane są jako element zawieszenia samochodu, od osi najczęściej odizolowany tulejami metalowo-gumowymi w celu wytłumienia drgań przenoszonych z nawierzchni, po której porusza się pojazd.
Ze względu na sposób zamocowania i prowadzenia koła można wyróżnić wahacze poprzeczne, wzdłużne lub ukośne. Każdy samochód posiada także kilka wahaczy, m.in. wahaczy dolny i górny, które kształtem przypominają literę "A".
Wahacze są integralnym elementem systemu zawieszenia, który mocuje zawieszenie do podwozia. Pozwala to uzyskać ustabilizowany ruch kół, a co za tym idzie całość samochodu włącznie z nadwoziem, podwoziem i zawieszeniem doskonale ze sobą współgra i pracuje bardzo stabilnie.
Konieczność wymiany wahacza bez problemów można odczuć podczas jazdy samochodem. Luzy bowiem, czyli samoistne skręcanie się kół znacznie zmniejszają komfort jazdy i spowodują, że zaczniemy powoli tracić kontrolę nad samochodem. Jeśli auto znosi na boki, to warto zastanowić się nad wymianą wahaczy na nowe.
Chcąc upewnić się, że stan techniczny wahaczy nie odbiega od normy, warto pamiętać, by na bieżąco kontrolować ich stan w samochodzie. Auto z zepsutymi wahaczami może zachowywać się bowiem nieobliczalnie, a pojazd stanie się niekomfortowy i niebezpieczny.